Selgusid Eesti Arhitektuuripreemiad 2018 laureaadid

6. detsembri õhtul Salme kultuurikeskuses toimunud Eesti Arhitektuuripreemiad 2018 auhinnatseremoonial kuulutati välja Eesti Kultuurkapitali, Eesti Arhitektide Liidu, Eesti Sisearhitektide Liidu ning Eesti Maastikuarhitektide Liidu preemiate laureaadid. Tunnustuse said 16 kohaliku arhitektuurimaastiku säravamat tööd ja tegijat.

Eesti Arhitektuuripreemiad 2018 auhinnatseremoonia

Eesti Arhitektuuripreemiad 2018 auhinnatseremoonia toimub neljapäeval, 6. detsembril 2018 algusega kell 20 Salme kultuurikeskuses!

In memoriam Raili Morgen

Teatame kurbusega, et lahkunud on sisearhitekt Raili Morgen. Leiname ja avaldame sügavat kaastunnet lähedastele!

Ruumiloome ekspertrühm esitles oma töö lõpparuannet

26. oktoobril 2018. aastal esitles Riigikatselei juures tegutsenud Ruumiloome ekspertrühm oma töö lõpparuannet. ESList esindas Ruumiloome ekspertrühma töös juhatuse liige Reio Raudsepp.

22. oktoobril jõuab kasutajateni uus riigihangete register

22.oktoobril jõuab kasutajateni uus, tehniliselt kaasajastatud, värske välimuse ja tegevuspõhise loogikaga riigihangete register.

ESL osales ECIA General Assemblyl Antwerpenis

ESL juhatuse esimees Pille Lausmäe ja aseesimees Reio Raudsepp osalesid 14.-16. septembril ECIA General Assemblyl Antwerpenis. ECIA juhatus tegi ettekande igapäeva tööst, eelarvest ja tulevikuplaanidest, kõik osalevad riigid tutvustasid viimase aasta saavutusi. ESLi ettekanne võeti vastu suure huvi ja positiivse vastukajaga. Eesti on võrreldes teiste liikmesriikidega jõudnud sisearhitekti kutse edendamisel väga heade tulemusteni ning edaspidi saame oma kogemusi ka teisele jagada.

Sisearhitektid on taastanud oma õigused iseseisva täieõigusliku arhitektuuri projekteerimise valdkonnana

ESLi töögrupi (Pille Lausmäe, Aili Aasoja, Priit Põldme ja Ville Lausmäe) enam kui aasta kestnud intensiivse töö tagajärjel on jõutud järgmiste käega katsutavate reaalsete tulemusteni.
Sisearhitektid on taastanud oma õigused iseseisva täieõigusliku arhitektuuri projekteerimise valdkonnana.

Raamatuesitlus “Vorm ja konstruktsioon sisearhitektuuris”

Neljapäeval, 20. septembril kell 17.30 toimub raamatusarja „Sisearhitektuuri põhitõed” uue raamatu „VORM JA KONSTRUKTSIOON SISEARHITEKTUURIS” esitlus EKA uues hoones A korpuses IV korrusel, kus saame tutvuda ka sisearhitektuuri osakonna uute ruumidega.

Selgunud on Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2018 nominendid!

Eesti Sisearhitektide Liidu seekordsele aastapreemia konkursile laekus tähtajaks, 31. maiks 55 tööd. Ellukutsutud viieliikmeline žürii, koosseisus sisearhitekt Päivi Meuronen (Soome), arhitekt Villem Tomiste, sisearhitekt Jan Graps, sisearhitekt Rene Safin ja kunstiajaloolane Krista Kodres on oma otsused teinud ning valinud välja 22 nominenti, millede hulgast omakorda 4 preemiasaajat ja 2 äramärgitud tööd.

EALi, ESLi, EMALi ja MKMi ühine töökoosolek

30. augustil toimus Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis töökoosolek, millel osalesid EALi, ESL ja EMALi esindajad, MKMi ehitustegevuse valdkonnajuht Ivo Jaanisoo ning ehitus- ja elamuosakonna spetsialist Ülle Reidi.

Erialaliidud tutvustasid ministeeriumile suvel Lepaninas sõlmitud Autorsuse märkimise hea tava kokkulepet ja Arhitektuuri projekteerimise valdkonna pädevuse jaotuse hea tava kokkulepet.

EKA uue maja avamine ja soolaleivapidu

Esmaspäeval, 27. augustil avab Eesti Kunstiakadeemia Tallinnas Põhja puiestee ja Kotzebue tänava ristmikul oma kauaunistatud uue maja.

Üleskutse: Fotod, joonised ja esemed ESLi näitusele “80 aastat sisearhitektuuri õpet”

Üleskutse: Fotod, joonised ja esemed ESLi näitusele “80 aastat sisearhitektuuri õpet”

Lincona esindussalong uueneb

Eesti suurim põrandakatete maaletooja ja müüja Lincona Konsult AS alustab 24. augustil Tallinnas Pärnu maantee ääres asuva esindussalongi põhjalikku renoveerimist. Ehituse ajal teenindatakse kliente lähedal asuvas Lincona profipoes.

EAL, ESL ja EMAL allkirjastasid hea tava kokkulepped

29. juunil allkirjastasid EALi, ESLi ja EMALi esindajad ühise suveseminari avamisel Lepaninas Arhitektuuri projekteerimise valdkonna pädevuse jaotuse hea tava kokkuleppe ja…

ESLi õppereis Põhja-Hispaaniasse

2017. aasta lõpus läbi viidud ESLi uue õppereisi sihtkoha valimise veebiküsitluses kogus enim hääli tugevat konkurentsi pakkunud Taani ja Hollandi kõrval Põhja-Hispaania.
Reis toimus 05. kuni 12. maini 2018, märgitud aja jooksul oli võimalik külastada mitmeid omanäolisi asulaid ja üle vaadata pea 40 erinevaid emotsioone tekitanud ehitist.

Ilmunud on ruumiuurimuslik ajakiri SISU–LINE #4: Naked Space

Ruumiuurimuslik ajakiri SISU–LINE #4 põhineb SISU sümpoosionil Naked Space / ‘Alasti ruum’ (Luzern / Tallinn), arutledes muutuva ruumi ja arhitektuuri kui elava…

Näitus “Kohaliku aja järgi. Sajand Eesti linnakodu”

Kodu on meie isiklik ruum, mille kujundamine võtab tavaliselt aastaid, see võib olla nii teadliku kui ka juhuslikuma iseloomuga tegevus. Koduseid harjumuspäraseid asju me enda ümber peaaegu ei märkagi, ometi on ruumide planeering, mööbli valik, värvid ja tekstiilid kõik osa elamise kultuurist ning seda kultuuri on möödunud sajandi algusest saati ikka püütud kasvatada, trükistes ja ajakirjanduses lõputult juhiseid jagades.

Sisearhitektuuri nädalal jagati INJUsid

Eesti esimene World Interiors Day raames toimunud sisearhitektuuri nädal on edukalt lõppenud. Pärnu maantee disainikvartali korraldusmeeskond – Lincona, Interstudio, Moodne Valgustus, Muster, AXOR ja Softrend jagasid INJUsid.

ESLi kutsekomisjon väljastas 13 sisearhitekti kutset

20. aprilliks laekus kutsekomisjonile 13 sisearhitekti kutse taotlust. Pärast hindamiskomisjoni ja kutsekomisjoni põhjalikku tööd otsustas ESLi kutsekomisjon väljastada kaks sisearhitekt,…

ESL osales konverentsil INTERIOR – INFERIOR – IN THEORY?

17. ja 18. mail osales ESLi esindus INTERIOR – INFERIOR – IN THEORY? konverentsil Berliinis.

EAS otsib ideekonkursiga e-Eesti esitluskeskuse sisearhitektuuri ja ekspositsiooni lahendust.  

14. mail 2018 kuulutas Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus välja ideekonkursi, millega otsitakse uue e-Eesti esitluskeskuse sisearhitektuuri ja ekspositsioonikujunduse virtuaalset, graafilist ning füüsilist lahendust.

ESL ja EKA sõlmisid koostöölepingu

8. mail toimus Eesti Sisearhitektide Liidu ja Eesti Kunstiakadeemia vahelise koostöölepingu pidulik allkirjastamine. Hariduskomisjoni esimehe Eero Jürgensoni sõnul annab koostööleping edaspidi võimaluse kõikidel…

RKAS avaldas uued BIM-nõuded

Riigi Kinnisvara avaldas uued nõuded BIM projekteerimisele ja teostusmudeli koostamisele. Koostöös digitaalehituse klastri ja teiste valdkonna spetsialistidega koostatud mudelprojekteerimise nõuded kuuluvad komplekti “Tehnilised nõuded mitteeluhoonetele”.

Kollektsioon Meistritelt. KUU JA PUU

Soome ja Eesti 100. juubeliaastale pühendatud näitus „KUU JA PUU“: legendaarsed sisearhitektid Taevo Gans, Simo Heikkilä ja Mait Summatavet esitlevad oma uusimaid valgusteid ühises kollektsioonis. Valgustite näitus “KUU ja PUU” sisustusmessil Interjöör 2018 Eesti Näituste messikeskuses, 20. – 22. aprillini.

Konverents Muutuv kooliruum

EAL korraldab koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga 10. mail KUMU auditooriumis kooliarhitektuuri konverentsi, kus uuritakse, kuidas kavandada õppimise ruume, mis kõige paremini toetaksid laste arengut ja vastaksid tänapäeva õpetamise meetoditele.

Sisearhitektid soovivad hakata kutsepädevust tõendama

04.04.2018 Äripäeva lisa Ehitaja kajastab ESLi soovi kehtestada sisearhitekti kvalifikatsiooni tõendamise nõue ehitusloakohustuslike ehitusprojektide sisearhitektuurse osa kavandajale.

 • Ülo Sirp võtab ESL juhatuse esimehelt Pille Lausmäelt vastu auliikme tunnustuse.
 • Ville Lausmäe

Eesti Sisearhitektide Liit soovib ehitusseadustikku viia eriala kvalifikatsiooni tõendamise nõuet

7. märtsil kogunesid Eesti Sisearhitektide Liidu liikmed üldkogule värskesse Filmimuuseumisse, et arutada sisearhitektuuri valdkonna arengute üle.

Konkurss “Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2018”

ESL jätkab oma pikaaegset traditsiooni ning kuulutab välja aastapreemia konkursi, sel korral on tegemist 41nda aastaga. Tööde esitamise tähtaeg 31. mai 2018.

Foto Kaido Haagen

In Memoriam Aili Nurk

Teatame kurbusega, et lahkunud on sisearhitekt Aili Nurk, 25.12.1931 – 24.02.2018. Leiname ja avaldame sügavat kaastunnet lähedastele!

Soovime Eestile ja kõigile eestlastele tarkust, tarmukust ja tundlikkust! Tuhandeni!

PS – Liidu kontori töö on täna kodudesse kolinud, Rüütli tänaval oleme jälle esmaspäevast.

Foto: Eero Jürgenson

Näitus “Uus vaev. Eesti noor disain 1980. aastatel”

Uus vaev. Eesti noor disain 1980. aastatel. 23.02.-27.05.2018. Alates 23. veebruarist on  Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis avatud 1980. aastaid kui Eesti disaini üht vastuolulisemat ja keerulisemat kümnendit esitlev näitus, mis keskendub tollal alustanud noorema põlvkonna esindajatele ja nende loovate väljundite tutvustamisele. Tegemist  on esimese laiema Eesti disaini seda kümnendit kajastava käsitlusega.

Foto: Sander Koit / ERR

Selgusid Kultuurkapitali aastapreemiate laureaadid

Elutööpreemia laureaat Mait Summatavet – erakordselt pika ja viljaka loometeega disainer, kes on ühesuguse virtuoossuse ja detailitäpsusega loonud nii mahukaid interjöörilahendusi, unikaalset mööblidisaini kui julgeid näitusekujundusi.

Autorid on Katrin Tammsaar, Harry Liivrand ja Lilian Sokolova.

Selgunud on Eesti Sisearhitektide Liidu kuraatorikonkursi “Eesti 100 tooli” võitja

Eesti Sisearhitektide Liit (ESL) kuulutas 11. detsembril 2017 välja võistluse, leidmaks kuraator(id) ESLi näitusele “Eesti 100 tooli”. Kuraatori ülesandeks oli pakkuda välja omapoolne nägemus tooli kui sisearhitektuuris ühe määrava detaili esiletoomiseks, arvestades tema kohta nii Eesti sisearhitektuuri ajaloos, kaasaegses keskkonnas kui ka tulevikuinterjöörides.

Eesti Sisearhitektide Liit võtab konkursi korras tööle assistendi

Sinu peamisteks tööülesanneteks on jooksvate küsimuste operatiivne lahendamine, vajalike dokumentide ja materjalide ettevalmistamine, info kogumine ja süstematiseerimine, kodulehe administreerimine, koosolekute protokollimine ning projekti- ja tegevjuhi assisteerimine. Sa hoiad silma peal liidu sise- ja väliskommunikatsioonil ja tagad sõbraliku ning professionaalse töökeskkonna.

ESLi kuraatorinäituse “Eesti 100 tooli” konkurss

Tool on Eesti sisearhitektuuris olnud koha, ajastu ja kultuuri peegeldaja. Soov on peatada hetk ruumis, kuulata ja vaadata lugu, mida tool…

Eesti Arhitektuuripreemiad 2017 võitjad on selgunud!

Täna, 8. detsembril anti Vabal Laval pidulikul auhinnatseremoonial üle Eesti Arhitektuuripreemiad 2017 mööduval aastal valminud parimate sisearhitektuuri, arhitektuuri ja maastikuarhitektuuri saavutuste/objektide eest.

Reedel selguvad aasta parimad arhitektuuri, sisearhitektuuri ja maastikuarhitektuuri objektid

Tänavused parimad arhitektuurivaldkonna objektid tehakse teatavaks ühisel aastapreemiate auhinnatseremoonial 8. detsembril 2017 kell 20.00 Vabal Laval Telliskivi Loomelinnakus

Rahvusvahelise sisearhitektide ja -disainerite föderatsiooni (IFI) liikmed valivad Nigeerias Lagoses toimuval XXVIII (28.) peaassambleel juhatuse aastateks 2017–2019

Rahvusvahelise sisearhitektide ja -disainerite föderatsiooni (IFI) XXVIII peaassamblee toimus Nigeerias Lagoses 11. ja 12. novembril 2017. IFI juhatus, liikmed, organisatsioonivälised sidusrühmad ja kogukond kogunesid peaassambleel, et vaadata üle ja arutada läbi lõpetatud IFI programmid ja projektid ning käsitleda uusi algatusi perioodiks 2017–2019 ja valida organisatsioonile aastateks 2017–2019 uus juhatus.

 • Grupipilt
 • 1. koht Madis Eek
 • 2. koht Eliina Grünberg
 • 3. koht Reet Sepp
 • Auhinnad
 • Auhinnalaud
 • Illimar Truverk ja Taso Mähar
 • Illimar Truverk, Elina Grünberg. Lasse Ira, Viljar Vennik - parim meeskond
 • Raivo Puusepp mänguhoos
 • Janar Toomesso

Esimene arhitektide tenniseturniir tõi põneva lõpplahenduse

Firma Moodne Valgustus korraldas 25. sünnipäeva puhul tenniseturniiri, kuhu kutsus mängima arhitektidest ja sisearhitektidest koostööpartnerid. Nagu ütles ettevõtte tegevdirektor Mart Seidelberg, tehti sellega Eesti tennise ajalugu, sest turniiri arhitektidele pole kunagi varem korraldatud.

Näitus “Klassikud. Helle ja Taevo Gans”

Näitus “Klassikud. Helle ja Taevo Gans” avamisne reedel, 17. novembril kell 17.00 Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis. Näitus jääb avatuks 11. veebruarini 2018

Ruumiuurimusliku ajakirja SISU—LINE kõik numbrid loetavad ISSUU keskkonnas

SISU—LINE on Eesti Sisearhiektide Liidu väljaantav kord aastas ilmuv kakskeelne sisearhitektuuri teoreetiline ajakiri, mida on tänaseks ilmunud 3 numbrit – 1,…

http://www.valgustus.ee/

Palju õnne, head sõbrad!

ESL soovib oma heale partnerile Moodsale Valgustusele palju valgust, jätkuvat teotahet ja pikka iga!

Eesti Sisearhitektide Liit ja Akzo Nobel Baltics AS esitlevad Sadolin Aasta Värv 2018.

Eesti Sisearhitektide Liit ja Akzo Nobel Baltics AS esitlevad Sadolin Aasta Värv 2018 neljas linnas: Tallinnas (26.10), Narvas (2.11), Pärnus (16.11), Tartus (23.11).

On selgunud Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2017 nominendid!

Eesti Sisearhitektide Liit tähistab oma aastapreemiate väljaandmisega sel aastal olulist juubelit, preemiaid jagatakse 40ndat korda.

Paksu Margareeta sisearhitektuuri ideekonkursi võitis kavand “Vetemaa”

13. septembril selgus Paksu Margareeta ruumide ja ekspositsiooni sisearhitektuurse lahenduse ideekonkursi võitja, milleks oli ideekavand “Vetemaa”. Autorid Helen Oja, Raul Kalvo ja Artur Stashkevitsh (Inphysica Technology OÜ).

Pärnusse kogunevad Euroopa riikide sisearhitektid arutlema elukeskkonna ja ruumiloome arengusuundi ja ühtset haridushartat

8. – 9. septembril kogunevad Eesti sisearhitektuuri musterlinna Pärnusse Euroopa riikide sisearhitektid, et arutleda elukeskkonna ja ruumi küsimuste üle ning seada erialalisi uusi arengusuundi ja ühtlustada professiooni standardeid üle Euroopa Liidu.

ESL taasliitus Rahvusvahelise Sisearhitektide ja Disainerite Föderatsiooniga.

Alates 1. augustist 2017 on Eesti Sisearhitektide Liit täieõiguslik liige Rahvusvahelises Sisearhitektide ja Disainerite Föderatsioonis (IFI).

Tallinna Arhitektuuri-biennaal uurib linna, tehnoloogia ja looduse kokkupuutepunkte

13. septembril algav, järjekorras juba neljas Tallinna Arhitektuuribiennaal alapealkirjaga bioTallinn uurib linnamaastikke iseorganiseeruvate süsteemidena.

Arhitektuuriteemalised arutelud ja erilahendusega alad Paide Arvamusfestivalil

Kutsume teid vaatama ja kuulma: 11.-12. augustil leiab Arvamusfestivalilt kaks arhitektuurivaldkonna asutuste korraldatud arutelu ning kaks ala, mille kontseptsiooni, disaini ja kerkimisse on oma panuse andnud EKA tudengid.

Eesti Meremuuseum kuulutas välja ideekonkursi Paksu Margareeta arendamiseks kaasaegseks muuseum-külastuskeskuseks

Ideekonkursi eesmärk on leida sobiv sisearhitektuurse lahenduse kontseptsioon Paksu Margareeta ruumidele ja uuele ekspositsioonile, lähtudes arhitektuurses eelprojektis määratud hoonete arhitektuursest lahendusest, ekspositsiooni kontseptsioonist, peamistest eksponaatidest ja muuseumi sihtgruppidest. Võistlusele oodatakse lahendusi, mis efektse ja kasutajasõbraliku külastajakeskkonna abil toetavad ekspositsiooni sisulisi sõnumeid.

X