EKA tudengite pop-up toolinäitus “Teine pool” Helsingi disaininädalal

Teisipäeval, 11. septembril avatakse Helsingi disaininädala raames Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuriteaduskonna tudengite pop-up näitus “Teine pool”, kus pannakse välja esimese kursuse sisearhitektuuri- ja arhitektuuritudengite disainitud istemööbel, mis loodi äärmiselt piiratud materjalivalikut – tükk vineeri, puupulgad ja liim – kasutades. Tudengite juhendajaks on tunnustatud Soome disainer ja arhitekt, Harvardi Ülikooli disainiõppejõud Ilkka Suppanen, kes juhendab EKAs toolide erialaainet, mille idee seisneb tooli kavandamises praktiliselt võimatust materjalist.

Ilkka Suppaneni sõnul on näituse nimi “Teine pool” inspireeritud sellest, et eesti arhitektuur ja disain on eristuv, tugev ja unikaalne. “Näitusel eksponeeritud disain eksisteerib ‘teisel pool’ rahvusvahelisi trende – unikaalne, fundamentaalne ja aus, mitte trendikas, pretensioonikas ja tagurlik nagu suur osa tänasest disainist. Meie näitusel on esindatud disaini teine pool, mis eristub enamikust maailma disainist – ja lisaks sellele on see muidugi disain, mis Soomest vaadatuna on pärit “teiselt poolt” Soome lahte,” selgitas Suppanen näituse lähtepunkte.

EKA sisearhitektuuri osakonna juhataja Hannes Praksi sõnul on tooliõpe ehk kogu esimese kursuse kestev toolidisaini põhjalik läbimäng olnud EKAs klassikaline sisearhitektuuri erialaaine juba aastakümneid. “Ilkka õpetab tudengeid õppima ja tooli kavandama keha abil, mitte silmade või sõnadega. Et saada aru, milline on minimaalne maht, mis inimese keha all veel koos püsib, istutakse igal aastal katki väga mitu tooliprototüüpi. Kui su tool su all pilbasteks puruneb, jääb see kehale väga pikaks ajaks meelde ja mulle tundub, et see kogemus on kasulikum, kui sõnaline tagasiside,” kirjeldas Praks. Tudengite ülesandeks oli luua “easy chair”, mugav tool, mis hoolimata kasutatud materjali – puitliistude – haprusest kannab keharaskust. Näitusel on välja pandud 24 tooli, mis on kõik tudengite poolt ise valmis ehitatud – kogu näituse korraldus, ülesehitus ja visioon on samuti loodud tudengite enda poolt.

Näituse pidulik avamine toimub teisipäeval, 11. septembril kell 17:00 Piiroineni (1949. aastal Soomes asutatud avaliku ruumi mööbli tootja) showroomis. Näitus on külastajatele tasuta ning jääb avatuks vaid 13. septembri õhtuni. 

Täpsem info: https://www.helsinkidesignweek.com/events/teine-pool-new-estonian-design-light-wooden-chairs/.

Osalevad arhitektuuritudengid Markus Maasing, Sume Elisabeth Värv, Ra Martin Puhkan, Mia Martina Peil, Mari Poom, Katariina Mustasaar, Anna Riin Velner, Kertu Johanna Jõeste, Siim Tanel Tõnisson, Margaretha Aus, Mark Aleksander Fischer, Pamela Kristin Kajakas, Patrick Barbo ja sisearhitektuuritudengid Karmen Eller, Semele Kari, Päär Keedus, Evelin Kruus, Karolin Kull, Eeros Lees, Monica Mustjõgi, Kadi Pihlak, Kelli Puusepp, Marlene Kirt, Kadri Kallaste.

Juhendajad: Ilkka Suppanen, Martin Relander (Aalto Ülikool), Avo Tragel, Hannes Praks.

Projektijuht: Marlene Kirt
Fotograaf: Päär Keedus
Graafiline disainer: Karolin Kull

X