Avatud loeng: Jelle Feringa

EKA arhitektuuriteaduskonnas räägitakse 16. veebruaril tõelistest tulevikuteemadest: mis juhtub arhitektiametiga ja linnadega, kui robotid ehitustandri üle võtavad? Kas arhitektist on saamas vaid süsteemi kirjutaja, roboti kodeerija või hoopis kõike haldav looja?

16. veebruaril kell 18 esineb Tallinnas Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna avatud loengute sarja raames Hollandi arhitekt Jelle Feringa, üks Taanis asuva Odico arhitektuurirobotite tehase rajajaid ja juhte. Feringa räägib neljapäeval Tallinnas sellest, mis võiks arhitektuurimaailmas muutuda robootika rolli kasvades: mida robotid juba täna teha suudavad ning kuidas uued võimalused meie elukeskkonda juba lähitulevikus muuta võiksid. Kuulama on oodatud nii arhitektuuritudengid, professionaalid kui lihtsalt ruumihuvilised.

Lisaks avatud loengule annab Feringa järgmisel päeval Tallinnas EKA tudengitele arhitektuurirobootika töötoa, katsetades arhitektuuriosakonna uut robotit. “See on üks kaasaegse arhitektuuri olulisemaid küsimusi – kuidas saada digitaalne informatsioon reaalsesse materjali ilma kompromissideta geomeetrias ja ruumilises ülesehituses, samas kättesaadava rahalise ja ajalise kuluga. Robotite kasutamine on siin üks viise toomaks keeruka geomeetriaga ruumid ja vormid digitaalsest maailmast igapäevasesse materiaalsesse kogemusse,” ütleb arhitektuuriteaduskonna dekaan Toomas Tammis.

2012. aastal rajatud Odico on esimene tehas, mis on spetsialiseerunud robotitele arhitektuuris – tänaseks on tehas teostanud nii väiksemaid kui suuremaid projekte. Odico rajajate endi sõnul moodustab kolmandiku nende tööst tarkvara, kolmandiku riistvara ning kolmandiku nende teadmised ja kogemused geomeetria ja arhitektuuri vallas. Feringa on lisaks veel büroo EZCT Architecture & Design Research kaasasutaja; projekte, milles ta osalenud on, on laialdaselt eksponeeritud nii Mori kunstimuuseumis Tokyos, Archilabi näitusel Orléansis, Barbicani galeriis kui Londoni disainimuuseumis, samuti Pompidou keskuse püsikollektsioonis Pariisis. Tema tööd, mis presenteerivad robotite kasutamisvõimalusi arhitektuuris on hetkel eksponeeritud Zaha Hadidi galeriis Londonis, Meta Utopia näitusel.

Arhitektuuriteaduskond kutsub Tallinnasse loengusarjale esinema maailmas tuntud arhitekte, teoreetikuid, kriitikuid ja urbaniste, et tutvustada arhitektuuri, disaini, linnaehituse ning kriitilise mõtte värskeid vaatenurki. Loengud on inglise keeles ning tasuta.

Odico kohta lähemalt: http://www.odico.dk/

Loengusarja toetab Eesti Kultuurkapital ja korraldab EKA arhitektuuriteaduskond
Kuraatorid: Sille Pihlak, Siim Tuksam
www.avatudloengud.ee
https://www.facebook.com/EKAarhitektuur/

Lisainfo: Pille Epner / arhitektuur@artun.ee / +372 642 0071

X