• Graypants

Käsitsi loodud valgus

Moodsa Valgustuse uus tarnija Graypants määratleb end meeskonnana, kes ehitab sildu kunsti ja disaini vahele.

Tiimi kuuluvad arhitektid, insenerid, linnaplaneerijad, tööstuspiirkondade disainerid ja skulptorid, mis võimaldab ette võtta väga laia töödespektrit sisaldavaid projekte. Oma kauni disainiga on võidetud auhindu nii Euroopas kui Ameerikas. Seattle’i arhitektid Seth ja Jon jaotasid oma loomingulisust tootedisaini ja kunstinäituste vahel, kuni 2007. aastal sattusid nad paberilipakatele visandama selle, mida nüüd tuntakse Graypantsina. Samal aastal lansseeriski ettevõte oma lipulaeva, valgustusseeria Scraplights, mis valmistati täielikult pressitud taaskasutuskartongist.

Vastutustundlikkus igas liigutuses

Scraplights lõi vundamendi põhimõtetele, mille järgi firmat tänapäeval tuntakse – vastutustundlik disain, vastutustundlik materjalivalik, vastutustundlik tootmine … muidugi ei loobutud seejuures loomislustist. 2012. aastal avati stuudio Amsterdamis, mis sai Euroopa tootmise keskuseks ja sealt rändasid kaubad üle viiekümnesse riiki kogu maailmas. Vastutustundlikkuse põhimõte laienes ka töökätele. Nii Hollandis kui PõhjaAmeerikas ollakse partneriks erinevatele sotsiaaltööprogrammidele, millega pakutakse tööd neile, kes seda vajavad, koolitust ja nö teist võimalust elus. Kümneid ja kümneid inimesi valmistab käsitööna firma lipulaeva Scrap lights ja palju muid tooteid. Täna jätkab Graypants oma portfelli arendamist arhitektuuriinstallatsioonidest avalike kunstiteosteni ning tootesarju Scraplights, Steplights, Kerflights ja Chronalights müüakse kogu maailmas.

Käsitsi tehtud klassika

Taaskasutatud kartongist käsitööna valminud Scraplighti seeriat iseloomustab soe, intiimne ja funktsionaalne valgus iga elujuhtumi ja ruumitüübi tarbeks. Vastupidava ja elegantse valgusti lõiked teeb laseri perfektne kiir, kuid hinge annab valgustile käsitöö. Ööpimeduse tulles heidab Scrapliht ruumi valguse ja varjude mustrimängu, materjalikurdudest lainetava toonidemere. Ringid ühendatakse omavahel liimiga ja seejärel töödeldakse tuletakistusvahendiga. Kõik kasutatud liimid ja töötlusvahendid on mittetoksilised. Scraplighti kollektsioon koosneb kolmest tootesarjast – Classic, Frame ja Tilt Lamp. Classic sarja mudelite seas on ka enimmüüdud Disc ja Moon rippvalgustid, millele lisandus hiljuti Scraplight’i valge sari. Selle puhul on kasutatud materjalina puhast valget kartongi, millest masinate täppistööna kokku liimitud tulemus annab igale ruumile särava ja tänapäevase ilme. See tähendab mitmekülgsemat valikut erinevaid maitseid ja vajadusi silmas pidades. Mõistagi ei tagane Graypants oma vastutustundlikkuse põhimõttest ja valge sarja toodetakse vaid sertifitseeritud kartongist – kasutatud metsa istutatakse puid rohkem kui langetatakse. Classicu uutele mudelitele Hive ja Nest on olnud inspiratsiooniks – nagu nimedki ütlevad – vapsikute pesa ja mesilastaru. Vormid on kallutatud, mis ei loo ainult erinevat valgusperspektiivi, vaid annab ka uue näo algupärasele Scraplighti vormile. Uudne pilk valgusele avaneb igast küljest ja lisab igale ruumile salapära ja põnevust.

Graypantsi valgustitega saab lähemalt tutvuda Moodsa Valgustuse näidistesaalis, aadressil Rävala pst 7, Tallinn.

Graypantsi toodete valikuga saab tutvuda Moodsa Valgustuse tootekataloogis