2019

Eesti Sisearhitektide Liidu 2019. aasta konkursile laekus rekordiline arv töid – 94. Viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid sisearhitekt Vertti Kivi (Soome), sisearhitekt Liis Tarbe, sisearhitekt Eeva Masso, arhitekt Karli Luik ja kunstiteadlane Leele Välja valis välja 25 nominenti ja nende hulgast omakorda 4 preemiasaajat.

„Sellel aastal esitati väga suur hulk töid, praktiliselt kõikvõimalikest ruumiliikidest. Esindatud olid nii koolid, kontorid, kauplused, restoranid, kodud, tervisekeskus, hotell, haigla ja loomulikult ridamisi ka esemeid. Kõiki töid iseloomustas kõrge professionaalsus ja žürii ülesanne eelistada ja välistada ei olnud just kerge,“ kommenteeris žürii liige Leele Välja.

„Sageli on nii, et piiratud tingimused – on see siis vana maja, keerukas funktsioon, piiratud eelarve vms, sageli samaaegselt – annavad lõpptulemuseks palju huvitavamaid ja intrigeerivamaid tulemusi, kui piiramatu vabaduse tingimustes sündinud ruumid. Nii ka seekord, kus žüriid intrigeerisid just keerukamad juhtumid. Olulised tegurid on ka sotsiaalne kandepind, sihtgrupp ja materiaalsed võimalused, mis olid erinevate tööde puhul selgelt erinevad. Oma osa on ka hoonel endal – mõnegi objekti puhul oli eriti muljetavaldav just sujuv üleminek välisarhitektuurilt sisearhitektuurile,” lisas Välja.

ESLi aastapreemia 2019 võitjad

1. Eesti Kunstiakadeemia – sisearhitektuur: Tarmo Piirmets, Raul Tiitus (Pink); kaasa töötasid Birgit Palk, Inna Fleišer; arhitektuur: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann, Kalle Komissarov, Rene Sauemägi (KUU arhitektid); Eugen Habermanni hooneosa fassaadide restaureerimine: Katrin Etverk, Ketlyn Tänavsuu (Arhitektuuribüroo Katrin Etverk); Karin Bachmann, Mirko Traks, Uku Mark Pärtel (Kino maastikuarhitektid); konstruktsioonid: Tõnu Peipman, Tom Arula, Piret Lindma, Andres Sokk

2. Park Hotell Viljandi – Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid); kaasa töötas Maris Kerge; arhitektuur: Kalju Kisand (Arhitektuuribüroo K+K)

3. Suure-Jaani Tervisekoda – sisearhitektuur: Kerli Lepp, Riin Kärema, Mari Põld; arhitektuur: Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Kaidi Põder, Katrin Vilberg, Gert Guriev, Liina-Liis Pihu, Märten Peterson (Arhitekt Must)

4. Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakond – Mari Põld (T43 Sisearhitektid), kaasa töötas Helen Teetamm

5. Vello Asi nimeline tudengipreemia – Kirke Kalamats

ESLi aastapreemia 2019 nominendid

Nominendid, tööde konkursile laekumise järjekorras:

1. Näitus „Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile“ – kuraator: Ingrid Ruudi,
erikülalised: Flo Kasearu, Laura Linsi ja Roland Reemaa; abilised: Jarmo Kauge, Tiiu Parbus; ruumiline kujundaja: Katrin Koov; graafiline kujundaja: Laura Pappa
2. Tallinna Tehnikakõrgkooli uuenemine – Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid)
3. Eesti suursaatkond Moskvas – Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid); kaasa töötas Maris Kerge
4. Arvo Pärdi Keskus – autorid: Fuensanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos); kohalik partner: Angela Talumets, Kristina Kurro, Tanel Teder, Ra Luhse (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal)
5. Meelelahutuskeskus FORREST – Kadri Tamme, Harri Kaplan, Liis Saarnak, Elin-Harriet Helemäe
6. Korterelamu Toom-Kuninga tänaval – sisearhitektuur: Kadri Tamme, Liis Saarnak, Elin-Harriet Helemäe; arhitektuur: Mihkel Tüür, Ott Kadarik (Kadarik Tüür Arhitektid)
7. Fraktali büroo – Jan Skolimowski, Maie Raud (KAMP Arhitektid)
8. ARS Projekti büroo – Rene Safin, Reio Raudsepp (Ars Projekt)
9. Restoran Tokumaru – Mari Põld (T43 Sisearhitektid), Tomomi Hayashi (Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur), kaasa töötas Helen Teetamm
10. Näitus „Moejoon: pidulik rõivamood 1920-1940“ – Ursula Sõber
11. Harjumaa Kohtuhoone – sisearhitektuur: Ville Lausmäe, Peeter Klaas, Kadi Karmann, Pille Lausmäe-Lõoke, Gerly Vaikre, Kerli Lepp, Mirell Ülle, Anna Kangur; kaasa töötasid Maria Liiva, Kristiina Arusoo, Katrin Talvik; arhitektuur: Andres Siim, Kristel Ausing (Arhitektuuristuudio Siim & Kreis), peaarhitekt: Lauri Laisaar (Novarc Group)
12. Codeborne’i büroo – Marita Mätas, Kätlin Ölluk, Alina Undusk
13. Restoran R14 – Ville Lausmäe, Katrin Talvik
14. Sisekaitseakadeemia – sisearhitektuur: Maarja Varkki, Hannelore Kääramees, Elina Steinpilm; arhitektuur: Eero Endjärv, Illimar Truverk, Janar Toomesso, Katrin Vannas, Hannelore Kääramees; kaasa töötas Karl Kiisel
15. IT-agentuuri – sisearhitektuur: Margit Teikari, Tuuli Trei; arhitektuur: Jaan Kuusemets, Üllar Ambos, Pille Noole, Ioannis Lykouras, Erko Luhaaru (DAGOpen ja LÜNK arhitektid)
16. Pitsarestoran Pomo – Anne Määrmann, Kristi Prinzmann
17. Restoran Ülo – sisearhitektuur: Steve Heinlo, Ville Jehe, Indrek Unt; arhitektuur: Kauss Arhitektuur
18. Theatrum – Ra Luhse; projekteerimismeeskond: Jekaterina Kljutšnik (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal), Heli Ernesaks, Mark Fink, Riina Ernesaks, Katrin Baumann, Manuel Cortes Fenollar (FE Arhitektid); kaasa töötasid: Lilja Blumenfeld, Aive Sarapuu, Marius Peterson, Reho Pakats, Alar Vinkel
19. Näitus „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“  Raul Kalvo, Helen Oja
20. Rapla riigigümnaasium – sisearhitektuur: Kerli Lepp, Pille Lausmäe-Lõoke; arhitektuur: Ralf Lõoke, Maarja Kask, Andro Mänd, Kaisa Simon (Salto AB)
21. Bernt Notke maali „Surmatants“ uus ekspositsioon – Liis Lindvere (Koko arhitektid)

Lisainfo

Preemiate võitjad tehti teatavaks arhitektuurivaldkonna ühisel pidulikul aastapreemiate auhinnatseremoonial
reedel, 06. detsembril 2019 Tartus Kammivabrikus.

Nominentidest on koostatud ka virtuaalne ühisnäitus ja antud välja raamat „Ruumipilt 2019“.

ESLi aastapreemiaga kaasneb meene, mille autoriks on Bruno Tomberg, ning rahaline preemia, mille väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapital. Sisearhitektuuri preemiaid antakse välja järjekorras juba 42. korda.